Eduard Tomáš

Eduard Tomáš (25.11. 1908 – 26.5. 2002) byl český jógin a mystik. Byly mu niterně vlastní východní filozofie a cesty jako advaita-védánta, asparšajóga, átmavičára, hinduismus, buddhismus; i křesťanství a ostatní. Mluvil z vlastních hlubokých zkušeností. Měl duchovní prožitky už v dětství.
Jeho přednášky o duchovnu plnily pražskou Lucernu. Měl pořad v rádiu na stanici Vltava. Paměti mystika jsou natočeny i jako film, také byl ve filmovém cyklu „Gen, 100 Čechů dneška“. Jeho knihy jsou v databázi Národní knihovny ČR. Byl členem New York Academy of Sciences a encyklopedie Who i Who, vydávaná cambridgeskou univerzitou, ho uvedla mezi významné osobnosti z celého světa. Přes to všechno byl E. T. neuvěřitelně skromný člověk. A neuvěřitelně srdečný.
Přednášel veřejně a psal knihy, protože dostával dotazy a protože mu bylo líto, že mnoho lidí trpí a jsou nešťastní a nenachází v životě smysl.
Za války Eduarda Tomáše vyslýchalo gestapo – a to konkrétně muž, který dal vypálit Lidice. Gestapo šlo po duchovních lidech. Eduard byl právníkem. Zachránil i životy – kryl neznámé lidi a gestapo na to nepřišlo, dokázal zabránit zbytečnému vojenskému střetnutí díky intuici, účastnil se partyzánských odbojů, jako okresní hejtman dosáhl po válce nenásilného přesunu Němců (jinde byli lynčováni), dostal od prezidenta vyznamenání za hrdinství.
Přátelil se s Paulem Bruntonem, dalajlamou a mnoha duchovními lidmi. Když se na přání pana Havla účastnil vítání dalajlamy při jeho návštěvě Prahy, dalajlama, jakmile Eduarda poprvé zahlédl, vrhl se mu do náruče a líbal ho nadšeně tvář jako malé dítě a tahal ho mile za vousy =) 
.
Modlitba, kterou měl Eduard Tomáš nejradši a modlil se ji několikrát denně do všech světových stran zní:
Subham astu sarvadžagatam!
Znamená to: Ať jsou šťastny všechny bytosti! =)
.
Z knih které napsal jsou krásné například Cestami sebepoznání (nakl. AVATAR, 1997) a Paměti mystika I. a II. – oranžová a fialová kniha (nakl. AVATAR, 1998 a 1999).

1 komentář u „Eduard Tomáš“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.