Svámí Šivánanda

 swami_sivananda-1

zdroje obrázků: 1., 2., 3.
 .
.
Svámí Šivánanda Sarasvatí (8. září 1887 – 14. července 1963) byl indický sannjásin, mystik, duchovní učitel a lékař. Narodil se ve vesnici Pattamadai ve státě Tamilnádu v jihovýchodní Indii. Absolvoval fakultu medicíny. Byl vynikajícím studentem a byl všemi oblíben pro svoji ušlechtilou povahu. Když zajistil rodinu, odešel z výnosné praxe pracovat do chudých pralesů malajského poloostrova, kde cítil, že jsou lékaři velmi potřeba. Přenášel nemocné a zraněné mnoho kilometrů na zádech na ošetřovnu. Takových lidí byly podle jeho pomocníka stovky. A po nocích, kdy měl odpočívat, psal články do lékařského časopisu. Také mu byla svěřena odpovědnost za provoz nemocnice. Pracoval na tomto místě deset let. Po setkání s potulným sannjásinem, kterého ošetřoval, neustále uvažoval nad hlubokými otázkami života. Cítil potřebu pomáhat lidem nejen uzdravit tělo, ale pomoci jim najít lék na veškeré utrpení. Vydal se jako mniši na pouť do Himálaje, věnoval se józe a meditaci. Měl železné zdraví a nevšední vytrvalost. Původně chtěl putovat až k posvátné hoře Kailás. V Rišikéši (název toho města znamená Příbytek mudrců :)) v podhůří Himáleje ale nalezl skvělé jóginy a mudrce a mezi nimi svého gurua, Višvánandu Sarasvatího. Ten ho inicioval do řádu sannjásinů, doporučil mu dále se věnovat sádhaně, tapasu, službě bližním a také posvátným zpěvům a později vedení vlastních žáků. V Rišikéši svámí Šivánanda ošetřoval jako lékař poutníky, sannjásiny a všechny potřebné. Založil ášram, oční nemocnici, ajurvédskou výrobnu léčiv, charitativní ošetřovnu a moderní tiskárnu, kterým se obětavě věnoval. Napsal také přes dvě sta knih o józe a duchovnu a zodpověděl bezpočet dotazů návštěvníků. Mluvil o átmanu, mókše, intuici, meditaci, o jednotě života, o józe a náboženství, védántě, nesobecké službě, o cíli života, ahimse, charakteru, spravedlnosti, lásce, oddanosti, modlitbě, mysli, a o pravé přirozenosti člověka. Věnoval se také sblížení a porozumění mezi všemi náboženstvími. A hathajóze.
V roce 1957 poslal svého žáka Višnudévánandu na Západ a ten založil International Sivananda Yoga Vedanta center.
.
Svámí Šivánanda:
.
„Meditace postupně nabízí věčné světlo a intuici. Mysl se stane průhlednou a čistou jako krystal. Touha po světských věcech slábne, až uvnitř zaniká. Začínají působit zákony na jiné úrovni. Meditace nás vede víc a více dovnitř od hrubého k jemnému, od jemného k jemnějšímu a od jemnějšího k nejjemnějšímu – nejvyššímu Duchu. Kdo proniká až za vědomí těla meditací na Nejvyššího, získává všeobecnou milost. Všechny jeho tužby jsou uspokojeny“.
.
„Praxe jógy není v rozporu se žádným náboženstvím, je čistě duchovní a univerzální. Neodporuje ničí upřímné víře“.
.
„Cílem jógy je utišit mysl tak, aby mohla bez zkreslení zrcadlit Átmana, který je za myslí“.
 .
– zdroj citací: M. Mihulová, M. Svoboda: Hledači Pravdy (nakl. Santal, 1999), str. 18, 24
.
 .
České překlady pana Jaroše na stránkách. www.arahat.unas.cz . zde
Knihy v angličtině zdarma ke stažení zde
.
.
.
Časem do článku budu možná ještě připisovat informace, až se dozvím více. Také se omlouvám za případné chyby. Informace o životě svámího Šivánandy znám jen ze tří zdrojů:
– kniha Hledači Pravdy od autorů M. Mihulové a M. Svobody,
– wikipedie
.
♥ =) Děkuji moc svému příteli za krásný obrázek se smějícím se svámím Šivánandou (v křesle).

1 komentář u „Svámí Šivánanda“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.