V jaké věříš náboženství?

Sfufi Sfufi| Sobota v 11:11 | Reagovat
 .
V jaké věříš náboženství?
 .
 .Triveni
.
Báječná otázka, děkuji moc Sfufi 🙂 V to vnitřní, univerzální, společné 🙂 Náboženství jsou si velmi podobná, blízká, myslím si. Jen se dívají na tutéž skutečnost z různých úhlů pohledu a z různých úrovní a mluví o cestě k ní různými jazyky. Můžeme si to představit třeba jako kolo s loukotěmi – náboženství, duchovní cesty, jsou na obvodu kruhu a směřují do středu (jak řekl filozof Al-Farábí). A jestli tomu středu říkáme Bůh, Duch, Absolutno, brahma, Velké Mystérium, Tao, prvotní moudrost ; dharmadhátu, království nebeské ; konečnému vysvobození nirvána, mókša – je jedno. Všechna jména mu patří 🙂 Je vnitřní stav, kde se všechny duchovní cesty a všichni lidé setkávají, tam už nejsou rozdíly. Jen mír 🙂 Existuje hluboký základ všech bytostí a věcí. Něco neosobního, beztvarého, klidného, jednotného, míruplného, všem společného, je v tom všechno štěstí. A když člověk čte filozofie a životopisy světců z různých náboženství, shledá, že měli i velmi podobné nebo i stejné duchovní prožitky. Je jich mnoho. V buddhismu existuje učení o prázdnotě a o prázdnotě mluvil i Mistr Eckhart z křesťanství, stejně tak i taoisté. Černý los, posvátný muž Indiánů, nádherně mluvil o duši. A to samé, co řekl, řekli o duši i hinduisté na úplně jiném světadílu a v jiné době. A Ježíš také. To sem popřípadě ještě vypíšu, je to krásné 🙂 (Ona někdy i kvantová fyzika mluví o té samé energii, zase z úplně jiného pohledu). To, co je stejné, je nejzajímavější.
Jsou určité zkušenosti z meditací a stavy mysli, které jsou univerzální, jsou všem lidem společné. Je jedno, kterou duchovní cestou kdo jde, jen musí být plná míru, tiché (klidné) mysli, soucitu, laskavosti, altruismu. Každý se dostane ke stejnému cíli. Když sleduje dobré učení, které si vybral, prakticky a do jeho vnitřní mystické podstaty.
Náboženství je pro mě něco univerzálního, co zahrnuje a přijímá mile všechny duše.
 .
.
.
.
.
.
.

1 komentář u „V jaké věříš náboženství?“

  1. Nejdříve chci poděkovat Sfufi. Já se na to chtěl zeptat Triveni mnoho mnohokrát.
    Triveni já ti to říkám často ale ty si prostě báječná.
    Popisala si to prostě nádherně. Jak si s přehledem chytře vyjmenovala Duch, Tao, Velké Mystérium, Bůh,.. jinak snažím si aspoň část zapamatovat protože zrovna probíráme náboženství – takže ti mám za co děkovat. Velice mně zaujalo to že i přes kontinenty, tradice, kultůru, rozdílnost života lidí… prostě rozmanitost světa leží náboženství na stejných základech. Předala si mi prostě další fascinující informaci. Nejvíce se mi ale líbila druhá půlka věty: „Je jedno, kterou duchovní cestou kdo jde, jen musí být plná dobra, míru, tiché (klidné) mysli, soucitu, laskavosti, altruismu. “
    Je nejen fascinující a hodné obdivu ale i mile překvapivé že si v kontaktu se čtenáři, že si aktivní v komentářích (což moc lidí není), že se máš tak velký rozsáhlí přehled a že tvoje komentáře mají váhu jako články.
    Tvůj Magicmax

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.