Slovník – sanskrt, …

.
Slovníček jsem začala sepisovat, protože se přátelé často ptali na význam modliteb, duchovních jmen, výrazů. Kéž dobře slouží! Pokud se někde objeví chyba, velmi se omlouvám a prosím znalejší o opravu. Hodně je jich jen z paměti.
Většina slov je sanskrtských a objevuje se zde jejich český i anglický přepis (např. „džóti“ i „jyoti“) a různé používané tvary. Budou zde i některá slova v jazyce páli, v tamilštině a dalších (indických). Nejde zde tolik o druh jazyku, jako o význam slova.

.
Klik:

A, BČ, D, EG, H, I, J, K, L, M, N, OPR, S, Š, T, U, V

.

🙂 +

Dévanágarí:

जय . Jay

श्री  Šrí

राम . Ram

हनुमान. Hanuman

राधे  Radhe

कृष्णा . . Krishna

जय श्री राधे कृष्णा जय लड्डू गोपाल Jay Shri Radhe Krishna Jay Laddoo Gopal

गौ माता . Gau Mata

गणेश  Ganéša

त्रिवेणी Triveni

Gudžarátí:

સીતારા .  Sītārāma

.

Tamilština:

 1.  ஜெய் ஸ்ரீ ராம் Jay/Jey Šrí Ram

 

 

 

4 komentáře u „Slovník – sanskrt, …“

  1. ♥ Moc děkuji, milá Eleanor, to mě těší 🙂 ..Magicmax je takový vtipný no 😀 Teď už má článek dva skvělé komentáře od dvou skvělých přátel 🙂

 1. Říkal jsem si: Který článek si dneska přečtu a slovník.
  Pamatuješ jak jsem slíbil že si zapamatuju tvou specializaci. dhjánjóga (asi se to nepovedo, že), tak jsem si říkal. Když mi dělalo problém to jedno slovo, tak zkusím jak mi pújdou další. Takže jsem si zkusil každé slovo ze slovníku vyslovit.
  ahankára – To slovo se mi moc líííbí! Až budu mít auto (jestli budu) tak až mi někdo řekne: To je ale velká kára! To moje Ahankára je ještě větší! Třeba jednou někdo muj trapný vtip pochopí. A jestli jo tak ti to poběžím napsat.
  Ahimsa – já to u sebe v pokoji snažil vyslovat nejen správně ale i jako nějaká záporná čarodějnice z grotesek. Tak jsem ty různé výrazy opakoval několikrát do kola dokud jsem to nevyslovil dobře. A pak jsem zjistil že to znamená neubližovat. O co se snažím. Ze mně nikdy nebude zlá čarodějnice.
  baba – otec, duchovní… : To je velice zajímavý překlad! Takže kdyby jsem někdy náhodou mezi sanskrtci řekl někomu že je skvělá baba, tak si budou myslet že možná mluvím o duchovním titulu. To zní zajímavě!
  Slovo Avatar znám z animovaného seriálu od Nickelodeonu a z toho filmu se přerostlýma šmoulama. A zdá se mi to obvzlášť na ten seriál jako skvěle vysvětlený význam. A hlavně jsem rád že jsem našel slovo, které znám.
  nezcizování – to si napsala hezky. Tak hezky bych to nenapsal.
  Nějaké slova mně tak moc bavila vyslovat až sem je vyslovoval víckrát: aparigraha, džanardán , gau (od ted budu říkat kravám gau, zní to hezky a na krávu vznešeně.), kévala, ságar…
  Nikdy jsem přesný výraz slova guru neslyšel. Od ted až zase uvidím billboard Evropy2 s Leošem Marešem převlečeného za Guru – budu vědět co pro éter Evropy2 znamenají.
  Až někdy uslyším ajaj tak budu skrytě doufat že se pokusil říct jai.
  Jméno Včelky Mája je až moc výstižné. Pěkný. Něco jako že se časopis Enigma (časopis o záhadách) jmenuje podle prototipu na luštění kódu, jednoho z prvních počítačů.
  Skusím si zapamatovat svapna – líbí se mi pojem spánek se sny. Budu si pamatovat – s vápna dohromady a snad si na to někdy vzpomenu 🙂
  Až se někomu omylem v něčem nepoštěstí tak mu řeknu je jen malý rozdíl mezi trapasem a tapasem – vnitřní sílou. UŽ SE NA TO NEMUUŽU DOČKAT!!!
  Je taky zajímavé jaký malý rozdíl je mezi védy a věděním.
  Možná jsem všechny nepřečetl dobře ale stejně se mi to líbilo. Užil jsem si krás a zajímavých přesmyček s naším jazykem a cizím bez toho abych sem si ho musel vecpat do hlavy – tak proč by se mi taky nelíbilo.
  Jinak ve škole máme počítače, tak se snažím vždycky když v oblíbených uvidím tvůj odkaz tě navštívit. Aspoň ten index. Aby jsem ti aspoň trošku zvýšil návštevnost a navíc je to hezká tradice. A zaplní to čas o přestávce. Takže jsem to naklonění kurzívou a dání zpět viděl jen chvíli po tom co si to udělala. Zrovna jsem to jen tak aktualizoval a ono se to fakt změnilo. O jedné přestávce jsem ve třídě sám, tak se občas nudím, když už mám všechno na počítači hotové. Viděl jsem i o jak si asi šestkrát dala pryč nadpis a pak ho vložila. Fandím ti, až najdeš nejlepší řešení!

  1. 😀 To je úplně perfektní, perfektní a nejperfektnější komentář, milý Magicmaxi, moc děkuji! 🙂 🙂 🙂
   Vtip s egem mě dostal 😀
   A to s trapasem a tapasem je moc milé 🙂
   Aparigraha, džanardán, gau (kravičky, co potkáš, budou také poctěny!), kévala, ságar… se i mi moc líbí 🙂

   Hodně slov se najde podobných sanskrtu, on je starým jazykem a pravděpodobně ovlivnil mnohé. (Třeba ty číslovky, co jsem později dopsala, jsou také zajímavé).

   Moc, moc a moc děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.