Maitrí

Sanskrtské slovo maitrí (v jazyce páli mettá) znamená bezpodmínečné přátelství, milující laskavost. Právě taková bývají srdce svatých. A takové je naše pravé nitro. Maitrí má zahrnovat všechny lidi, zvířata, přírodu, planetu.

Na prvním místě v jógových pravidlech je ahinsá – neubližovat žádné bytosti skutkem, slovem, ani myšlenkou. Ve středu každé sídlí Bůh, veliké dobro. Bible říká, že máme milovat, nemáme nikoho zavrhovat a máme odpouštět.

Někdy na internetu vídám hádky, rozepře, a debaty v negativním pojetí. Je to smutné. Vždyť duchovno je o rozpouštění ega, o lásce a toleranci, o klidu mysli. Je univerzální, je pro všechny.

Nikdy nezapomenu na to, když jsem v životě viděla lidi, kteří dokázali reagovat na nepřátelskost přátelstvím, na hněv laskavostí, na hádku smířlivostí, na ublížení citů odpuštěním, na aroganci skromností, na zlá slova mírumilovným něžným tichem, na nenávist láskou. Je to obrovská síla.

Pokud odpovíme na opovržení, vztek a tak dále, tímtéž, tak sebe ani bytost, která nám ublížila, z tohoto řetězce negativity neosvobodíme. Přetínají ho jen láska a soucit. Láska mění vnímavé duše.

(PS: to prosím neznamená, že si máme nechat od někoho s radostí ubližovat, třeba fyzicky, nebo že musíme nepříjemné spolubližní vždy vyslechnout. Znamená to, že nemáme v srdci nenávidět a nemáme oplácet zlé zlým).
.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.